pokročilé vyhledávání
Výsledky vyhledávání

Kamienna Góra

Kamienna Góra (dříve německy Landeshut in Schlesien, počeštěně Lanžhot, nyní častěji Kamenná Hora) je město v polském Dolnoslezském vojvodství.

Město leží v kotlině řeky Bóbr na úpatí Vraních hor, přibližně 12 km od českých hranic. Kamienna Góra je sídlem okresu a žije zde 21 093 obyvatel

Městský rynek v zimě
Principe Bażantarnia Pszczyna-Poreba
Kostel svatých apoštolů Petra a Pavla
První zmínky pocházejí ze 13. století. Roku 1760 se zde odehrála jedna z bitev sedmileté války, která skončila rakouským vítězstvím. Známým rodákem je Carl Gotthard Langhans (1732–1808), architekt pruského klasicismu. Připravil projekt zámku Bažantnice (Książęca Bażantarnia ) v Pszczyna-Poręba v jižní části Polska.

Ve městě se zachovalo malebné náměstí a další stavební památky (např. jeden z kostelů milosti).

Na začátku 13. století byl na hoře tyčící se mezi Bobru a Zadrny vystavěn zámek, jehož poslání bylo spojeno s ochranou obchodní cesty z Čech a Polska. Na úpatí hory vznikla trhová osada, která podléhala polskému právu. V roce 1249 získali benediktíni od knížete Bolesława Rogatki povolení k jejímu rozšíření podle německého práva.

Mezi zajímavá místa, která stojí za shlédnutí, patří: gotickorenesanční Kostel sv. Petra a Pavla z přelomu 13. a 14. století, barokní evangelický Kostel MB Różańcowej. V roce 1948 zahájilo v Kamiennej Górze svou činnost Muzeum Tkalcovnictví Dolnośląskiego, jehož cílem bylo shromažďování kulturních památek, restaurování a poté i expozice muzejních sbírek, a také působení na estetické vnímání. Muzeum disponuje bohatými historickými a etnografickými sbírkami, které souvisejí s městem a regionem. Kolem čtvercového náměstí (Pl. Wolności) se nachází renesanční a barokní sklepení ze 17. a 18. století – některá s klenbou.

gmina

nabídky v regionu Kamienna Góra – KLIKNI

 

 • Tip na Víkend
 • Karpacz

  Karpacz
 • Szklarska Poreba

  Szklarska Poreba
 • Kudowa Zdój

  Kudowa Zdój
 • Swieradów Zdrój

  Swieradów Zdrój
 • Kowary

  Kowary
 • Kamienna Góra

  Kamienna Góra

Porovnejte nabídky