pokročilé vyhledávání
Výsledky vyhledávání

Szklarska Poreba

logo Szklarska Poręba

Szklarska Poręba (česky: Sklářská Poruba, německy: Schreiberhau) je rekreační, sportovní a turistické středisko, město na rozhraní Jizerských hor (Góry Izerskie) a Krkonoš (Karkonosze) v jihozápadnímPolsku, v Dolnoslezském vojvodství, 6 km od bývalého hraničního přechodu do České republiky Jakuszyce/Harrachov. Železniční spojení s Českou republikou (Harrachovem) bylo obnoveno po rekonstrukci železniční tratě v srpnu roku 2010.[2]

Vznik Szklarske Poręby se datuje k roku 1366, městská práva získala r. 1959.

Od roku 1617 zde sklářský rod Preisslerů provozoval sklářskou huť. Ta se brzy stala nejlepší ve Slezsku. Roku 1702 přibyla další. Zanikly pro nedostatek dřeva kolem roku 1752.

Od 19. století je vyhledávaným klimatickým místem s podmínkami srovnatelnými s Alpami ve výškách kolem 1200 m. Dělí se na osady Szklarska Poręba Dolna, Średnia a Górna, která je nejrozlehlejší.

Město leží na 50° 50′ s.š. a 15° 32′ v.d. v nadmořské výšce od 440 do 886 m. Nachází se v údolí řeky Kamienna a jejích přítoků (Kamieńczyka i Szklarky). Na jihu se zvedají Krkonoše (Karkonosze) s dominujícím vrchem Szrenica (1362 m), k západu Jizerské hory (Góry Izerskie) s Vysokým Kamenem (Wysoki Kamień, 1058 m) a Černou horou (Czarna Kopa, 965 m). Od východu zasahující výběžky podhůří Krkonoš (Przedgórze Karkonosze) je oddělují od Jelenohorské kotliny (Kotlina jeleniogórska).

Původní zaměstnání obyvatel bylo sklářství a dřevorubectví, od 19. století je hlavní turistika.[3] Szklarska Poręba je největší a nejstarší rekreační klimatické středisko v Dolním Slezsku. Má vybudovanou dobrou infrastrukturu ubytovacích kapacit – hotelů, penzionátů a horských chat, je zde i několik sanatorií. Mohou pojmout zhruba 10 000 návštěvníků najednou. V létě tu lze podnikat pěší túry do okolních hor s různou náročností, v zimě se stává Szklarska Poręba střediskem zimních sportů. Poblíž města je vybudována řada lyžařských běžeckých tratí i sjezdovek. Jejich centrum se nalézá pod horou Szrenica.

Na Szrenicu (1362 m) vede sedačkový výtah. Turisté mohou navštívit na svých procházkách blízké okolí

 • Zakręt Śmierci (Zatáčka smrti) asi 3 km po silnici směrem na Świeradów Zdrój – krásný výhled na Jelenohorskou kotlinu v nebezpečné ostré zatáčce nad strmou propastí
 • vodopád a roklina Kamieńczyk (výška 27 m) – asi 40 až 50 minut chůze
 • průrva říček Kamienna a Czarny Topiel – přístup po levém břehu Kamienné

Místní část Marysin byla založena českými protestanty, kteří sem uprchli před pronásledováním.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

mapa

NABÍDKY V REGIONU SZKLARSKA POREBA – KLIKNI

zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 • Tip na Víkend
 • Karpacz

  Karpacz
 • Szklarska Poreba

  Szklarska Poreba
 • Kudowa Zdój

  Kudowa Zdój
 • Swieradów Zdrój

  Swieradów Zdrój
 • Kowary

  Kowary
 • Kamienna Góra

  Kamienna Góra

Porovnejte nabídky