pokročilé vyhledávání
Výsledky vyhledávání

Recenze

 • Aktualizace
 • 1 prosince, 2020

Popis

Zgorzelec – Zhořelec

Zgorzelec
Evropské město Görlitz/Zgorzelec Kdo zavítá do Zhořelce (německy Görlitz), ten se vmžiku přenese do jiné doby. Na malém prostoru zde totiž objeví na 4 000 renovovaných historických budov mapujících půl tisíciletí dějin evropské architektury.
Díky výhodné poloze na staré obchodní stezce „via regia“ byl Zhořelec v období středověku vlivným evropským centrem obchodu a vědy.
Z této doby, kdy město obývali tkalci, pochází nádherné halové domy s průjezdy širokými tak, aby jimi mohl projet celý koňský povoz.

Starobylé město Zhořelec se vyznačuje především bohatými pozdněgotickými, renesančními a barokními měšťanskými domy a rozsáhlými čtvrtěmi z tzv. Gründerzeit (konec 19. století). Za 2. světové války město takřka úplně uniklo pustošení. S 3 500 většinou restaurovaných staveb pod památkovou ochranou patří Zhořelec k nejlépe dochovaným historickým městům střední Evropy a tvoří plošně největší a nejhustší památkovou rezervaci Německa. Jedná se zároveň o jeden z nejdůležitějších souborů renesanční architektury severně od Alp.

Zgorzelec

Mohutný chrám sv. Petra a Pavla má základy v trojlodní bazilice zasvěcené kolem roku 1230, která byla postavena nejspíš na místě původní hradní kaple krátce po založení města. Z této doby pochází nádherný západní portál, vybudovaný v pozdně románském slohu. Na počátku 15. století byla zahájena přestavba, která se táhla přes celé 15. století, architektem byl Konrad Pflueger. Vysvěcení pětilodního chrámu se uskutečnilo v roce 1497. Kostel je pětilodní (62 m dlouhý, 38 m široký), střední loď je vysoká 27 metrů, závěr kostela byl vystavěn na oblouku uměle prodlužujícím skálu.
Ani chrámu se nevyhnuly pohromy, v roce 1691 při požáru byla zničena část kostela a veškeré vnitřní vybavení. V letech 1889 až 1891 byly vztyčeny dvě štíhlé osmiboké věže s betonovými špicemi v novogotickém slohu. Vybavení kostela je převážně barokní, z doby po požáru 1691: tři protestantské zpovědnice, oltář drážďanského sochaře Heermanna, kazatelna a varhany (Eugenio Casparini). Raně gotická křtitelnice je dnes uložena ve Varšavě.
Slavné varhany nazývané sluneční byly postavené v letech 1701-1703 a staly se středem zhořeleckého hudebního života.
V původní podobě se zachovala krypta sv. Jiří, která je pokládána za nejkrásnější pozdněgotický prostor Horní Lužice.

Zgorzelec
Zgorzelec

V polském Zgorzelci se nachází hornolužická pamětní hala (dnes kulturní dům) z konce 19. století a řada nádherných vil.

Facebook
www stránky

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Write a Review

Země: Česká republika
Otevřít v Mapách Google
interní číslo: 5562

Podobné nabídky

Dinopark Karlów

Dinopark Karlow se nachází ve Stolových horách. Najdete ho několik kilometrů od lázní Kudo [více]
Dinopark Karlow se nachází ve Stolových horách. Najdete ho několik kilometrů od lázní Kudowa Zdrój. Rozkládá se na [více]
Trafika Tabák

Trafika Tabák

1 Review ( 5 out of 5 ) Michal Novotný 5 10 května, 2024 To se vyplatí Bohužel stále kouří [více]
Evropské město Görlitz/Zgorzelec Kdo zavítá do Zhořelce (německy Görlitz), ten se vmžiku přenese do jiné doby.
Tomáš
Sandra

Sandra SPA

Sandra SPA nabízí horský wellness. Ubytování v moderních pokojích, aquapark, švédské stoly [více]
Sandra SPA nabízí horský wellness. Ubytování v moderních pokojích, aquapark, švédské stoly, bazény, sauny, vířivky, [více]

Elements Hotel & Spa

Obdivujte jedinečnou polohu hotelu v lázeňském městě Świeradów-Zdrój. Luxusní lázeňský hot [více]
Obdivujte jedinečnou polohu hotelu v lázeňském městě Świeradów-Zdrój. Luxusní lázeňský hotel s venkovním bazénem a [více]
 • Tip na Víkend
 • Karpacz

  Karpacz
 • Szklarska Poreba

  Szklarska Poreba
 • Kudowa Zdój

  Kudowa Zdój
 • Swieradów Zdrój

  Swieradów Zdrój
 • Kowary

  Kowary
 • Kamienna Góra

  Kamienna Góra

Porovnejte nabídky

Tomáš