fbpx

Your search results

Szklarska Poreba

Sklářská Poruba (polsky Szklarska Poręba) – je město s nádhernou polohou v údolí řekyKamienné a jejich přítoků, s nadmořskou výškou 440-886 m n. m. Na jihu je ohraničena mohutnými svahy Krkonoš s dominující horou Szrenicí (1362 m n. m.), na severu se vypínají Jizerské hory s Vysokým Kamenem (1058 m n. m.) a Černou Horou (965 m n. m.), na východě Podkrkonošská pahorkatina odděluje město od Jeleniogórské kotliny.

Lokalita je rozdělena naHorní, Prostřední a Dolní Sklářskou Porubu. Nejrozlehlejší z nich je Horní se svými částmi: Śródmieście, Marysin, Szklarka, Biała Dolina a nejvýše položenou vesničkou v blízkosti hraničního přechodu s Českou republikou – Jakuszycemi.

Sklářská Poruba, i přes poměrně malý počet stálých obyvatel (cca 7300), zaujímá obrovskou rozlohu 76 km2, z níž až 86% tvoří lesy. V Polsku najdete jen málo míst, které by tak přály rekreaci jako právě okolí Sklářské Poruby. Ticho, neustále se měnící krajina v závislosti na úhlu slunečních paprsků nebo části dne, spolu s bubláním křišťálově čistých potoků a vodopádů hučících po čedičových skalách – to vše má velmi blahodárný vliv na lidský organizmus.

Sklářská Poruba je největší klimatologickou stanicí Dolního Slezska, známou a ceněnou od poloviny 19. století. Klimatické podmínky, které zde panují, jsou srovnatelné s těmi, které známe z alpínských lokalit ve výškách nad 1200 m n. m. Hlavním trumfem Sklářské Poruby jako střediska zimních sportů je sněhová pokrývka, která se zde drží velmi dlouho – průměrně 110 dní v roce, což z ní tvoří skutečný ráj pro milovníky sněhových radovánek.

Sklářská Poruba je největším střediskem zimních sportů v polských Sudetech. Centrem sjezdového lyžování je masiv Szrenice, na níž se nachází 5 sjezdovek s celkovou délkou cca 20 km a různými stupni obtížnosti (z toho 9 km je vybaveno systémem umělého zasněžování).

Síť vleků se skládá z dvouúsekové sedačkové lanovky a 5 kotvových vleků. Tento systém je jedním z nejmodernějších v Polsku. Existuje také mnoho menších lanových či kotvových vleků roztroušených po svazích nad městem.

V Jakuszycích, které jsou součástí Sklářské Poruby, se drží hrubá sněhová pokrývka až do pokročilého jara. Zdejší vyhlášené běžkařské trasy o celkové délce kolem 100 km uspokojí jak závodníky, tak i amatérské milovníky bílé stopy (nejvýše položené trasy jsou situovány ve výšce téměř 1000 m n. m.). Po skončení zimní sezóny slouží tyto trasy cyklistům.

Zip: szklarskaporeba.pl/cz/
Country: Poland
Property Id : 3395

Contact Me

Compare properties

Similar Listings

Dům Wlastimila Hofmana

Zde naleznete výjimečnou příležitost navštívit dům malíře Wlastimila Hofmana, který zůstal od doby jeho ...
Zde naleznete výjimečnou příležitost navštívit dům malíře Wlastimila Hofmana, který zůstal od doby jeho úmrtí v téměř nezměněné podobě. V ...

Kostel Neposkvrněného Srdce Panny Marie

Kostel byl postaven v letech 1754 - 1786 podle projektu a pod dozorem Christiana ...
Kostel byl postaven v letech 1754 - 1786 podle projektu a pod dozorem Christiana Feistese, stavebního inspektora rodiny Schaffgotschů. Již ...

Hotel Sasanka

Tříhvězdičkový wellness hotel Sasanka se nachází na úžasném místně na úpatí Krkonoš v oblíbeném ...
Tříhvězdičkový wellness hotel Sasanka se nachází na úžasném místně na úpatí Krkonoš v oblíbeném horském středisku Szklářská Poreba . Je ...
dle aktuálního ceníku
 • Tip na Víkend
 • Karpacz

  Karpacz
 • Szklarska Poreba

  Szklarska Poreba
 • Kudowa Zdój

  Kudowa Zdój
 • Swieradów Zdrój

  Swieradów Zdrój
 • Kowary

  Kowary
 • Kamienna Góra

  Kamienna Góra