pokročilé vyhledávání
Výsledky vyhledávání

Recenze

 • Aktualizace
 • 21 března, 2018

Popis

Sklářská Poruba (polsky Szklarska Poręba) – je město s nádhernou polohou v údolí řekyKamienné a jejich přítoků, s nadmořskou výškou 440-886 m n. m. Na jihu je ohraničena mohutnými svahy Krkonoš s dominující horou Szrenicí (1362 m n. m.), na severu se vypínají Jizerské hory s Vysokým Kamenem (1058 m n. m.) a Černou Horou (965 m n. m.), na východě Podkrkonošská pahorkatina odděluje město od Jeleniogórské kotliny.

Lokalita je rozdělena naHorní, Prostřední a Dolní Sklářskou Porubu. Nejrozlehlejší z nich je Horní se svými částmi: Śródmieście, Marysin, Szklarka, Biała Dolina a nejvýše položenou vesničkou v blízkosti hraničního přechodu s Českou republikou – Jakuszycemi.

Sklářská Poruba, i přes poměrně malý počet stálých obyvatel (cca 7300), zaujímá obrovskou rozlohu 76 km2, z níž až 86% tvoří lesy. V Polsku najdete jen málo míst, které by tak přály rekreaci jako právě okolí Sklářské Poruby. Ticho, neustále se měnící krajina v závislosti na úhlu slunečních paprsků nebo části dne, spolu s bubláním křišťálově čistých potoků a vodopádů hučících po čedičových skalách – to vše má velmi blahodárný vliv na lidský organizmus.

Sklářská Poruba je největší klimatologickou stanicí Dolního Slezska, známou a ceněnou od poloviny 19. století. Klimatické podmínky, které zde panují, jsou srovnatelné s těmi, které známe z alpínských lokalit ve výškách nad 1200 m n. m. Hlavním trumfem Sklářské Poruby jako střediska zimních sportů je sněhová pokrývka, která se zde drží velmi dlouho – průměrně 110 dní v roce, což z ní tvoří skutečný ráj pro milovníky sněhových radovánek.

Sklářská Poruba je největším střediskem zimních sportů v polských Sudetech. Centrem sjezdového lyžování je masiv Szrenice, na níž se nachází 5 sjezdovek s celkovou délkou cca 20 km a různými stupni obtížnosti (z toho 9 km je vybaveno systémem umělého zasněžování).

Síť vleků se skládá z dvouúsekové sedačkové lanovky a 5 kotvových vleků. Tento systém je jedním z nejmodernějších v Polsku. Existuje také mnoho menších lanových či kotvových vleků roztroušených po svazích nad městem.

V Jakuszycích, které jsou součástí Sklářské Poruby, se drží hrubá sněhová pokrývka až do pokročilého jara. Zdejší vyhlášené běžkařské trasy o celkové délce kolem 100 km uspokojí jak závodníky, tak i amatérské milovníky bílé stopy (nejvýše položené trasy jsou situovány ve výšce téměř 1000 m n. m.). Po skončení zimní sezóny slouží tyto trasy cyklistům.

www stránky

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Write a Review

Psč: szklarskaporeba.pl/cz/
Země: Poland
Otevřít v Mapách Google
interní číslo: 3395

Kontaktujte mě

Naplánovat zobrazení?
Call WhatsApp

Podobné nabídky

Restaurace u Hochola a pivovar Mariental

dle nabídky
V centru města najdete tuhle stylovou, tradiční krčmu s pivovarem. Středověký ráz krčmy [více]
V centru města najdete tuhle stylovou, tradiční krčmu s pivovarem. Středověký ráz krčmy má skvělý nádech dávných [více]

Giganti Krkonoš – Gigantei

dle aktuálního ceníku
Gigantei Park je místem, kde se realita spojuje s fantazií a vytváří jedinečný park se vzd [více]
Gigantei Park je místem, kde se realita spojuje s fantazií a vytváří jedinečný park se vzdělávacími a zábavními prv [více]

Dům Wlastimila Hofmana

Zde naleznete výjimečnou příležitost navštívit dům malíře Wlastimila Hofmana, který zůstal [více]
Zde naleznete výjimečnou příležitost navštívit dům malíře Wlastimila Hofmana, který zůstal od doby jeho úmrtí v tém [více]

Kostel Neposkvrněného Srdce Panny Marie

Kostel byl postaven v letech 1754 - 1786 podle projektu a pod dozorem Christiana Feistese, [více]
Kostel byl postaven v letech 1754 - 1786 podle projektu a pod dozorem Christiana Feistese, stavebního inspektora ro [více]
 • Tip na Víkend
 • Karpacz

  Karpacz
 • Szklarska Poreba

  Szklarska Poreba
 • Kudowa Zdój

  Kudowa Zdój
 • Swieradów Zdrój

  Swieradów Zdrój
 • Kowary

  Kowary
 • Kamienna Góra

  Kamienna Góra

Porovnejte nabídky

Pepík Poláček – váš průvodce