fbpx

Your search results

Kostel Neposkvrněného Srdce Panny Marie

, ,
add to favorites

Kostel Neposkvrněného Srdce Panny Marie

Kostel Neposkvrněného Srdce Panny Marie

Kostel byl postaven v letech 1754 – 1786 podle projektu a pod dozorem Christiana Feistese, stavebního inspektora rodiny Schaffgotschů. Již 9. 11. 1755, tedy rok po zahájení stavby, byl kostel vysvěcen. V roce 1759 v kostele zazněly první varhany.
Dalšího rozšíření se svatostánek v Dolní Sklářské Porubě dočkal v letech 1786 – 1787, o čemž svědčí datum “1786” vykované na svorníku nade dveřmi ze severní strany. Kostel byl dále vybaven obrovským svícnem z let 1770 – 1790, mistrně vyrobeným z bezbarvého olověného skla, zavěšeným před hlavním oltářem, který kostelu věnovali místní skláři a brusiči, dřevěnou křtitelnicí, kazatelnou a četnými obrazy.

V roce 1821 Carl Anton Mallickh (1783-1854) stavební mistr rodiny Schaffgotschů vystavěl na západní straně klasicistickou věž s dvojitou barokní kopulí. Věž byla vybavena třemi bronzovými zvony, které kostelu v roce 1826 věnoval pruský král Friedrich Wilhelm III. a které poprvé zazněly o silvestrovské noci 1826/1827.
V roce 1859 byl kůr kostela vybaven novými varhanami, zakoupenými z velké části za prostředky vybrané od věřících a zhotovené firmou bratří Schlagů ze Svidnice.Varhany mají 21 hudebních rejstříků: 4 horní, 11 dolních a 6 nožních pedálů a zachovaly si svůj původní zvuk. Hudební nástroj slouží v kostele dodnes.

V roce 1873 dostal kostel nové zvony odlité na příkaz císaře Wilhelma I. Z děl dobytých během prusko-francouzské války. Největší ze zvonů vážil 1600, střední 900 a nejmenší 500 kg.
V roce 1883 byla věž, které hrozilo zřícení, přestavěna v jehlicovitou kopuli a vybavena třístrannými hodinami. Ve dnech 3. a 4. září 1892 se uskutečnily oslavy 150 let kostela spojené s obnovou jeho interiéru. V listopadu 1913 bylo v kostele instalováno plynové topení. V srpnu 1917, v rámci celonárodní akce získávání strategických surovin pro německý zbrojní průmysl, byly zvony z kostela na Sovinci a z evangelického kostela v Dolní Sklářské Porubě sňaty z věží, odvezeny a přetaveny na děla. V roce 1922 zahájili členové evangelické farnosti ze Sklářské Poruby sbírku na nové zvony pro svůj kostel, které byly následně slavnostně zavěšeny 3. července 1924.

Avšak z nových zvonů se obyvatelé Dolní Sklářské Poruby netěšili příliš dlouho. Dva z nich, podobně jako před čtvrtstoletím, byly zabaveny v roce 1942 a využity zbrojním průmyslem III. Říše. Po druhé světové válce zůstal interiér kostela v neporušeném stavu a kostel začala využívat římskokatolická církev jako filiální.

Po uzavření blízkého kostela Matky Boží Růžencové byly do kostela Neposkvrněného Srdce Panny Marie přeneseny obrazy tvořící cyklus Rozjímání o tajemství Matky Boží Růžencové. Autorem děl byl Vlastimil Hofman – “malíř s vnitřním leskem”, nejnadanější z umělců žijících po 2. světové válce v Krkonoších. Jako modely k obrazům umělci pózovali obyvatelé Sklářské Poruby, což svědčí o jejich hodnotě. V kostele se nachází také lyrický triptyk Vlastimila Hofmana „Boží narození“ ve stylu Mladého Polska. Uprostřed je Děťátko, Maria a Josef, z levé strany pastýři a napravo, jako tři králové, byli portrétováni mladí chlapci, obyvatelé našeho města: Andrzej Bobel, Ryszard Pietkiewicz a Norbert A. Pyrka.

Country: Poland
Property Id : 4813

Contact Me

Compare properties

Similar Listings

Giganti Krkonoš – Gigantei

Gigantei Park je místem, kde se realita spojuje s fantazií a vytváří jedinečný park ...
Gigantei Park je místem, kde se realita spojuje s fantazií a vytváří jedinečný park se vzdělávacími a zábavními prvky. ...
dle aktuálního ceníku

Dům Wlastimila Hofmana

Zde naleznete výjimečnou příležitost navštívit dům malíře Wlastimila Hofmana, který zůstal od doby jeho ...
Zde naleznete výjimečnou příležitost navštívit dům malíře Wlastimila Hofmana, který zůstal od doby jeho úmrtí v téměř nezměněné podobě. V ...

Rowery – Cyklostezky

Každého, kdo jednou okusil chuť horské cyklistiky, není potřeba přesvědčovat o jedinečnosti této formy ...
Každého, kdo jednou okusil chuť horské cyklistiky, není potřeba přesvědčovat o jedinečnosti této formy aktivního odpočinku. Při brázdění horských stezek ...
 • Tip na Víkend
 • Karpacz

  Karpacz
 • Szklarska Poreba

  Szklarska Poreba
 • Kudowa Zdój

  Kudowa Zdój
 • Swieradów Zdrój

  Swieradów Zdrój
 • Kowary

  Kowary
 • Kamienna Góra

  Kamienna Góra