pokročilé vyhledávání

Jelenia Góra – Radnice

Plac Ratuszowy 58-500 Jelenia Góra,
Výsledky vyhledávání

Recenze

 • Aktualizace
 • 14 ledna, 2020

Popis

Jelenia Góra - Radnice

Jelenia Góra - Radnice
Městská radnice a „Sedm domů“
Současná podoba budovy radnice pochází z 18. stol. Chceme-li poznat dřívější dějiny sídla vedení města, musíme sejít do sklepení, kde se dochovaly gotické a renesanční pozůstatky původních staveb. Vznik první z nich se datuje do druhé poloviny 14. stol., avšak zděné sídlo městské rady bylo postaveno teprve na počátku 16. stol., na dnešním hlavním náměstí. Následné požáry ve městě zapříčinily, že i přes opravy budova nepřežila působení zubu času. Stávající radnice byla postavena v letech 1744-1749 v klasicistním stylu.
Počátkem 20. stol. byly pro potřeby vedení města vykoupeny a přičleněny k radnici sousední budovy (tzv. „Sedm domů“). Jistou nevýhodou, která znemožňovala spojení hlavní budovy s těmito domy, byla tramvajová trať, která vedla mezi radnicí a těmito budovami. Tento problém byl vyřešen tak, že na úrovni 1. patra byla postavena krytá chodba.
V této rozšířené formě přetrvala radnice dodnes. Dvoupodlažní budova je zakončena věží s cibulovitou kopulí, věžními hodinami a ochozem, ze kterého kdysi zaznívala městská znělka. Dovnitř vedou dva vchody. Nad jižním se nachází latinský nápis, který hovoří o tom, že „Město vybudoval Boleslav Křivoústý v roce 1108“. Při prohlídce interiéru radnice doporučujeme věnovat pozornost sochám Ernsta Rülkeho (učitele proslulé cieplické řezbářské školy), které zdobí zábradlí schodiště a plastice v Zasedací místnosti. Zajímavá je ještě jedna vzpomínka na dávné doby – objevena v době nedávné rekonstrukce, středověká studna.
Po staletí plnila radnice různé funkce – především byla sídlem vedení města a místem jednání městské rady, ale sídlily tam i jiné, pro město důležité instituce – soud, archív a pokladnice. Dnes na radnici sídlí Městský úřad, Městské zastupitelstvo a matrika.
Jelenohorské tramvaje
V letech 1897 -1969 jezdily na území Jelení Hory tramvaje. Dnes po nich zůstalo jen málo stop – část kolejiště a tabulka zazděná do zdi radnice pod chodbou spojující radnici se „Sedmi domy“ u příležitosti stého výročí zprovoznění první tramvajové linky, rozety dochované na některých domech sloužící jako úchyty trakce a také tramvajové vagonky, z nichž jeden stojí u severního vchodu do radnice a plní funkci stánku se suvenýry (dva další stojí před vozovnou MHD na ulici Wolności a v Podgorzyně na autobusové točně).
Fontána s Neptunem
Přímo u budovy radnice stojí fontána se sochou Neptuna – krále moří, což v pásmu ležícím na úpatí několika hor může oprávněně vzbuzovat údiv návštěvníků. Socha má připomínat historické dobré obchodní vztahy městských kupců se zámořskými zeměmi. Kašna byla postavena v 19. století na místě bývalé městské studny.
Náměstí Plac Ratuszowy opouštíme ulicí Marii Konopnickiej, abychom po několika krocích odbočili do ulice Boczna a došli k nejstaršímu jelenohorskému chrámu – Bazilika Svatého Erasma A Pankráce
Jelenia Góra - Radnice

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Write a Review

Adresa: Plac Ratuszowy 58-500 Jelenia Góra
Země: Poland
Otevřít v Mapách Google
interní číslo: 5079
Parkování u objektu: ne
www stránky: jeleniagora.pl

Kontaktujte mě

Naplánovat zobrazení?
Call WhatsApp

Podobné nabídky

Giganti Krkonoš – Gigantei

dle aktuálního ceníku
Gigantei Park je místem, kde se realita spojuje s fantazií a vytváří jedinečný park se vzd [více]
Gigantei Park je místem, kde se realita spojuje s fantazií a vytváří jedinečný park se vzdělávacími a zábavními prv [více]

Jelenia Góra

0 Reviews ( 0 out of 0 ) Write a Review Submit Review
0 Reviews ( 0 out of 0 ) Write a Review Submit Review

Time Gates – Brány Času

Według aktualnego cenika
Time Gates - Brány Času Tajemství největšího podzemí v polských Krkonoších. Cesta v čase [více]
Time Gates - Brány Času Tajemství největšího podzemí v polských Krkonoších. Cesta v čase a prostoru
 • Tip na Víkend
 • Karpacz

  Karpacz
 • Szklarska Poreba

  Szklarska Poreba
 • Kudowa Zdój

  Kudowa Zdój
 • Swieradów Zdrój

  Swieradów Zdrój
 • Kowary

  Kowary
 • Kamienna Góra

  Kamienna Góra

Porovnejte nabídky

Pepík Poláček – váš průvodce