Výsledky vyhledávání

Otázky

Sekce nejčastějších dotazů – cestování do Polska

Jaká je oficiální měna v Polsku a kde mohu směnit peníze?

Oficiální měnou v Polsku je polský zlotý (PLN). Peníze můžete směnit v bankách, směnárnách (Kantor) nebo využít bankomatů, které jsou rozšířené po celé zemi. Aktuální kurz 1zt = 5,20Kč (4/2023)

Potřebuji vízum pro cestu do Polska?

Občané EU, EHP a Švýcarska nepotřebují vízum pro krátkodobý pobyt v Polsku. Občané z ostatních zemí by si měli zjistit vízové požadavky pro svou zemi na polské ambasádě nebo konzulátu.

Jaké doklady jsou nutné pro cestu do Polska a pobyt, včetně dětí ?

Pro cestu do Polska a pobyt potřebují občané České republiky následující doklady:

Občanský průkaz nebo cestovní pas: Čeští občané mohou cestovat do Polska s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Pro děti je také nutné mít platný občanský průkaz nebo dětský cestovní pas.

Evropská zdravotní kartička: Občanům EU, EHP a Švýcarska se doporučuje mít při cestě do Polska Evropskou zdravotní kartičku, která jim zajišťuje přístup k veřejné zdravotní péči za stejných podmínek jako občané Polska.

Pokud cestujete se zvířaty, je třeba dodržet pravidla EU týkající se přepravy domácích zvířat:

Čip: Zvíře musí mít implantovaný čip pro identifikaci.

Očkování proti vzteklině: Zvíře musí mít platné očkování proti vzteklině, které musí být zaznamenáno v jeho cestovním pasu pro zvíře.

Cestovní pas pro zvíře: Zvíře musí mít cestovní pas vydaný veterinárním úřadem, který obsahuje údaje o čipu a očkování.

V případě, že cestujete se zvířaty jinými než psy, kočkami nebo fretkami, je třeba zkontrolovat specifické požadavky a regulace. Vždy se doporučuje kontaktovat polský konzulát nebo ambasádu před cestou, abyste získali aktuální informace o předpisech a požadavcích pro cestování s domácími zvířaty.

Je v Polsku bezpečno?

Polsko je obecně bezpečná země s nízkou mírou kriminality. Přesto je důležité dodržovat základní bezpečnostní opatření, jako je dávat pozor na osobní věci a vyhýbat se podezřelým situacím.

Jaký je oficiální jazyk a jakým jazykem se mohu dorozumět?

Oficiálním jazykem je polština. Většina mladších Poláků mluví anglicky a někdy i německy. V turistických oblastech a hlavních městech byste neměli mít problémy s dorozuměním v angličtině.

Jaké jsou nejlepší místa k návštěvě v Polsku?

Mezi nejoblíbenější místa patří Krkonoše, Jizerské hory, Tatry a samozřejmě polské moře – Balt a dále Termály. Z měst například Jelenia Góra, Warszawa, Krakov, Gdaňsk, Wrocław, Poznań, Zakopane a Sopot. Polsko nabízí také nádherné přírodní scenérie, jako jsou Bieszczady, Velkopolský národní park nebo Mazurská jezera.

Jaký je zásuvkový systém a napětí v Polsku?

V Polsku se používá stejný zásuvkový systém jako v České republice (typ E) a napětí je 230 V. Pro cestovatele ze zemí se jiným zásuvkovým systémem je potřeba převodník.

Jaké jsou tipy na tradiční polská jídla, která bych měl vyzkoušet?

Mezi tradiční polská jídla patří pierogi (plněné knedlíčky), barszcz (řepová polévka), placki ziemniaczane (bramborové placky), kielbasa (polské klobásy), bigos (kysané zelí s masem), žurek (kyselá polévka) a oscypek (ovčí sýr).

Jaké jsou průměrné ceny ubytování, jídla a dopravy v Polsku?

Polsko je obecně levnější než západní Evropa. Průměrné ceny za ubytování se pohybují od 150 do 500 PLN za noc, v závislosti na typu a lokalitě. Jídlo v restauracích stojí zhruba 20-50 PLN za hlavní chod. Místní doprava (autobus, tramvaj, metro) je zhruba 3-6 PLN za jednu jízdu. Toto je informace od Google, ceny se samozřejmě liší dle typu ubytování, služeb a datumu.

Je v Polsku rozšířená platební karta nebo je lepší nosit hotovost?

Platební karty jsou v Polsku běžně akceptovány v obchodech, restauracích a ubytovacích zařízeních. Přesto je dobré mít při sobě nějakou hotovost pro malé nákupy nebo v případě, že někde nebude možné platit kartou.

Jaký je nejlepší čas pro návštěvu Polska?

Nejlepší čas pro návštěvu Polska závisí na vašich preferencích. Jaro (květen – červen) a podzim (září – říjen) jsou ideální pro prohlídku měst a památek díky mírnému počasí. Léto (červenec – srpen) je vhodné pro plážové dovolené na pobřeží Baltského moře a v zimě (prosinec – únor) si můžete užít lyžování v Tatrách, Krkonoších atd.

Jaká je zásada spropitného v Polsku?

Spropitné v Polsku není povinné, ale je to běžná praxe. Obvykle se považuje za slušné dát spropitné ve výši 10-15% celkové částky účtu, pokud jste spokojeni se službou. V taxících se obvykle zaokrouhlí částka nahoru.

Je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz pro řízení v Polsku?

Občané zemí EU, EHP a Švýcarska mohou řídit v Polsku s platným národním řidičským průkazem. Pro občany z ostatních zemí je doporučeno mít mezinárodní řidičský průkaz.

Je v Polsku dostupné Wi-Fi?

Wi-Fi je v Polsku široce dostupné, zejména v hotelech, restauracích, kavárnách a některých veřejných prostranstvích. Mějte na paměti, že rychlost a kvalita připojení se může lišit.

Je v Polsku kouření zakázáno?

Kouření je v Polsku zakázáno ve veřejných budovách, na zastávkách veřejné dopravy, v některých veřejných prostranstvích a v restauracích a barech. Některé restaurace a bary mohou mít vyhrazené kouření venku.

Kde mohu najít lékárnu v Polsku?

Lékárny se v Polsku nazývají „Apteka“ a najdete je ve městech i na venkově. Otevírací doba může být různá, ale většina lékáren je otevřena od pondělí do pátku od 8:00 do 20:00 a v sobotu od 9:00 do 14:00. Větší města mají také nonstop lékárny.

Jaký je rozdíl v čase mezi Polskem a Českou republikou?

Polsko a Česká republika se nacházejí ve stejném časovém pásmu, a to středoevropském čase (CET) v zimě a středoevropském letním čase (CEST) v létě. Rozdíl v čase mezi oběma zeměmi není žádný.

Je v Polsku povinná registrace pro krátkodobý pobyt?

Cizinci pobývající v Polsku na krátkodobý pobyt (do 90 dnů) nemusí podstoupit povinnou registraci, pokud jsou ubytováni v hotelu nebo jiném ubytovacím zařízení. Ubytovací zařízení se postará o registraci hostů u příslušných úřadů.

Jaká je úroveň zdravotní péče v Polsku a co dělat v případě nemoci nebo úrazu?

Polsko má kvalitní zdravotní péči, zejména ve městech, kde jsou dostupné nemocnice, kliniky a lékaři. V případě nemoci nebo úrazu můžete navštívit nejbližší nemocnici nebo lékaře. Občané EU, EHP a Švýcarska mají s Evropskou zdravotní kartičkou nárok na veřejnou zdravotní péči za stejných podmínek jako občané Polska. Pro cestovatele ze zemí mimo EU se doporučuje cestovní zdravotní pojištění.

Mohu v Polsku pít vodu z kohoutku?

Voda z kohoutku je v Polsku obecně považována za bezpečnou ke konzumaci. Avšak v některých oblastech může mít chuť nebo vůni, která některým lidem nemusí vyhovovat. V takovém případě je lepší kupovat balenou vodu.

Jaké jsou dálniční poplatky v Polsku a jak je platit?

V Polsku se dálniční poplatky platí na vybraných úsecích dálnic. Poplatky lze platit v hotovosti (PLN), platebními kartami nebo elektronicky prostřednictvím systému e-TOLL. Více informací o dálničních poplatcích a platbách naleznete na webových stránkách polských dálničních společností.

Jaké jsou nejznámější polské svátky a místní tradice?

Některé z nejznámějších polských svátků a tradic zahrnují Boží hod Velikonoční (Wielkanoc), Státní svátek 1. května, Den Ústavy 3. května, Den Národního Vzkříšení 11. listopadu, svátek sv. Anděla (Andrzejki) a Vánoce (Boże Narodzenie). Navštívit Polsko během těchto svátků vám umožní nahlédnout do bohatých tradic a kultury země.

Jaké suvenýry si mohu přivézt z Polska?

Mezi populární suvenýry patří polská keramika (např. z Bolesławce), ámbar (jantarové šperky), tradiční výrobky z dřeva (např. dřevěné lžičky, šachy), ozdoby z krajky, medovina, tradiční polské klobásy, polské sladkosti (např. ptasie mleczko) a polská hudba nebo literatura.

Mohu veřejně fotografovat a natáčet v Polsku?

Veřejné fotografování a natáčení je v Polsku obecně povoleno. Avšak při fotografování nebo natáčení lidí je dobré získat jejich souhlas. V některých případech, např. při fotografování vládních budov, vojenských objektů nebo muzejních expozic, může být omezeno nebo zakázáno. Vždy se řiďte místními pokyny a pravidly.

Jaké jsou důležitá telefonní čísla pro pohotovostní situace?

Nejdůležitější telefonní čísla pro pohotovostní situace v Polsku jsou:

112: Evropské tísňové číslo pro policejní, záchranářské a hasičské služby

997: Policie

998: Hasiči

999: Zdravotnická záchranná služba

986: Městská policie

Jaké jsou pravidla pro alkohol a zákaz prodeje alkoholu?

V Polsku je legální věk pro konzumaci alkoholu 18 let. Prodej alkoholu je v obchodech povolen od 6:00 do 22:00. Během některých státních svátků a volebních dnů může být prodej alkoholu omezen nebo zakázán. Konzumace alkoholu ve veřejných prostranstvích je zakázána, s výjimkou vyhrazených míst, jako jsou venkovní terasy restaurací a barů.

Jaká je úroveň angličtiny v Polsku?

Úroveň angličtiny v Polsku se zlepšuje, zejména mezi mladší generací a ve městech. Většina personálu v hotelech, restauracích, turistických atrakcích a na vlakových a autobusových stanicích by měla mluvit alespoň základní angličtinou. Přesto je dobré se naučit několik základních frází v polštině, abyste se snáze dorozuměli s místními obyvateli.

Mohu v Polsku používat svou bankovní kartu a jsou běžné platební terminály?

Většina obchodů, restaurací a ubytovacích zařízení v Polsku přijímá platební karty, zejména Visa a MasterCard. Platební terminály jsou běžné, ale doporučujeme mít také nějakou hotovost pro případ, že by nebylo možné platit kartou.

Je možné v Polsku pronajmout kolo nebo auto?

Pronájem kol a aut je v Polsku běžně dostupný. Ve větších městech a turistických oblastech najdete půjčovny kol, které nabízejí různé typy kol včetně horských kol, silničních kol a elektrických kol. Pronájem aut je také široce dostupný prostřednictvím mezinárodních i místních půjčoven aut.

Jaká je zásuvková norma v Polsku a potřebuji adaptér?

V Polsku se používá zásuvková norma typu E, která je shodná se zásuvkami v České republice. Pokud cestujete z České republiky, adaptér nepotřebujete.

Jaké jsou nejlepší způsoby, jak se dostat do Polska?

Do Polska se můžete dostat letecky, vlakem, autobusem nebo autem. Polsko má několik mezinárodních letišť, například ve Varšavě, Krakově, Gdaňsku, Vratislavi a Katovicích. Vlakové a autobusové spojení mezi Českou republikou a Polskem je také dobré, s pravidelnými spoji do různých měst. Cestování autem je rovněž pohodlné, ale je třeba si uvědomit dálniční poplatky a pravidla silničního provozu.

Otevřené obchody v neděli ?

Od 1. ledna 2020 jsou v Polsku obchody uzavřeny ve většině neděl, aby se pracovníkům obchodů zajistil více času na odpočinek. Existují však výjimky, které umožňují otevření obchodů v určitých nedělích v roce.

V roce 2023 jsou prodejní neděle v Polsku následující:

29.ledna

2.dubna

30.dubna

25.června

27.srpna

17. a 24. prosince

Přestože jsou obchody uzavřeny ve většině nedělích, některé malé obchody, pekárny, čerpací stanice, lékárny, květinářství, trhy a turistické atrakce mohou být otevřeny i v ostatních nedělích. Plánování nákupů předem a vědomí si prodejních nedělí vám pomůže lépe se připravit na cestu do Polska.

Jak je to s platbou za dálnice v Polsku ?

V Polsku se systém placení za používání dálnic liší od českého systému. V Polsku se nevyžadují dálniční známky jako v České republice. Místo toho je zde zaveden mýtný systém, který se platí na vybraných úsecích dálnic, zejména na těch provozovaných soukromými společnostmi.

Platba za projíždění dálnicemi v Polsku se provádí buď při vjezdu nebo výjezdu z dálnice na mýtných stanicích. Je možné platit hotovostí, kartou nebo pomocí elektronických systémów, jako je například ViaTOLL.

Pokud často jezdíte po polských dálnicích, můžete zvážit zřízení elektronického účtu u jednoho z mýtných operátorů. Elektronický mýtný systém vám umožní automaticky platit za projíždění dálnicemi bez nutnosti zastavování na mýtných stanicích.

Užitková vozidla s hmotností vyšší než 3,5 tuny podléhají elektronickému mýtnému systému ViaTOLL, který je povinný. ViaTOLL využívá malých elektronických zařízení, která se umisťují do vozidel a zaznamenávají projíždění placenými úseky dálnic.

Před jízdou po polských dálnicích se doporučuje seznámit se s aktuálním systémem placení a tarify, aby nedošlo k problémům při průjezdu mýtnými stanicemi.


Pokud hledáte ubytování, poptejte nás. Specializujeme se na Krkonoše, kde nabízíme garanci nejelepších cen, ale postupně přidáváme další lokality

Poptávka ZDE

  • Tip na Víkend
  • Karpacz

    Karpacz
  • Szklarska Poreba

    Szklarska Poreba
  • Kudowa Zdój

    Kudowa Zdój
  • Swieradów Zdrój

    Swieradów Zdrój
  • Kowary

    Kowary
  • Kamienna Góra

    Kamienna Góra

Porovnejte nabídky